TÁBOR TOM CHIPPEWA + DAKOTI NA NADĚJI

 • Napsal: Bára Macková
 • Datum: 04.09.2013

Je tu první článek z letošního letního tábora, který napsalal Bára. Myslím si, že tábor byl pěkný a určitě stojí za to, osvěžit zážitky. Fotek je zatím poskromnu, ale čím více článků, tím více fotek.

 

 

JAK TO U NÁS VYPADALO:

Náš tábor se rozkládal na zelené louce ve tvaru obdélníku, která už nevypadala jako louka, ale jako tábořiště kde se mělo 15 dní bydlet. Vedle louky tekl průzračně čistý potok Naděje. Na jednom konci louky se tyčilo 6 týpíček. V tom 1. Týpí spali kluci (Pinguin, Marek, Ondra V., Jindra a Malina), ve 2. jsme spali mi holky (Ád´a, já, Maruška a Bruska) bohužel bez Anežky, která nás musela opustit a přestěhovala se k holkám vedle( Aneta, Anežka L. a později i Anička která přijela s nohou v sádře), ve 4. Týpí spali také holky (Dáša, Kačka, Terka a Mirka), vedle nich spali kluci (Maty, Matýsek L., Tomáš L., Darek a Mája), a vedle kluků spal Zdeněk s Matýskem, s Mikešem a Bertíkem s Luckou.

A málem bych zapomněla na Rolfíčka(= Aslan J)a na Matyldu (= Matlida J)která se za námi přijela také podívat. Na opačné straně louky bylo týpí pro vedoucí (kačka, tomek, Kvíky kterou později vystřídala Verča a Eva s Bertou a Míšou). Vedle týpí pro vedoucí se později postavilo i týpí pro pod vedoucí (Vítek, Ondra a Tomáš), kteří museli první noc přečkat venku. Vedle nově postaveného týpí později bylo i společenské týpí. Vedle týpíček po levé straně byla umývárna vedle které byla indiánská sauna a ohniště a po pravé straně týpíček byla lednička. Naproti týpím byla kuchyně se Stellinkou a jídelna. Za kuchyní byla dřevárna za kterou vedla turistická cesta.

Když jste šli za kuchyní podél lesa tak jste narazili na Mikiho, Renaty, Vojtův a Anežky stan. Úzkou cestou v kapradinách a dál do lesa a přes dřevěnou lávku, která vedla přes řeku, jste narazili na ,,luxusní sprchu.´´( Ve skutečnosti to byl stojan se sprchou, na zemi vyskládané dřevěné podlážky, dřevěná polička  a křiklavě modrá plachta okolo toho. Vedl e ,,sprchy ´´ stál bojler na teplou vodu, která se v něm ohřívala a ve svahu který byl za sprchou byli dva sudy na studenou vodu.) Když jste šli ještě hlouběji do lesa narazili jste na dvě dřevěné  latríny , které jako sprcha byli obmotané plachtou. 

13.7 SOBOTA

Ráno jsem jela s Evou nakupovat. Nákup nám trval minimálně 2 hodiny.  Kdo by se divil, když jsme měli 2 přeplněný nákupní košíky jídla. Odpoledne když jsme se vrátili zpět do tábora tak ostatní děti které jeli vlakem už na nás čekali. Pomohli vyložit věci z auta a nanosili jsme je do kuchyně. Pak jsme se všichni zabydleli v týpíčkách a vybalili jsme si věci. Kdo měl vybalené věci tak uklízel tábor. But´ jsme pomáhali v kuchyni, přidělávali cedulky na záchody (osazeno a obsazeno J), řezali jsme dříví, vyráběli víko na koš,…… a spoustu dalších věcí. Když jsme vše splnili tak jsme si večer zahráli všichni společné LAKROS.

Někteří z nás utrpěli pár pádů a drškopádů……. No asi vedu! 8 PÁDŮ za 1 hru!!! Jednou se mi smekli nohy, podruhé mě zalehli a dokonce jednou když jsem utíkala pro míček, tak jsem zakopla o kořen a předvedla jsem prvotřídní drškopád! No co PRANDA musí být!!! Nejlepší na tom bylo že jsem se tomu smála a ostatní se smáli mě! :-) Ale jediná jsem nebyla kdo takhle padal. Např. Dášu taky pár krát zalehli a ostatní na tom nebyli o moc líp. Večer po lakrosu jsme měli první nástup a někteří i první hlídky.

14.7 NEDĚLE

Ráno po rozcvičce začala táborovka. Nejdříve jsme dělali vstupní test, který nás rozdělil do 4 týmů : modrý (Já, Malina, Terka, Darek a Anežka L.), červení (Ád´a, Bruska, Maruška, Jindra, Matýsek a Mája), žlutý (Ondra V., Marek, Aneta, Mirka a Anička), zelení (Anežka, Kačka, Dáša, Pinguin, Tomáš L.,). Po vstupním testu jsme dostali KŠADY v barvě týmu. Odpoledne jsme bud´ šli do Naděje (vesnice) nebo jsme jeli na kole.

Cesta pěšky netrvala moc dlouho, ale za to na nás pražilo hřejivé slunce. Když jsme došli do Naděje, tak ten kdo chtěl si koupil nanuk. Jinou cestou jsme se vrátili zpět do tábora. V táboře jsme počkali na cyklisty a společně jsme potom nosili dříví na oheň. Nesnáším nošení dříví! Na nohách i na rukách jsme měli rudé škrábance! A to skoro VŠICHNI!!! Večer po nástupu jsme si všichni sedli k velkému ohni a zpívali jsme táborové písně. Např.: Batalion, Anděla, Tři kříže, Watanaj…a spoustu dalších.

15.7 PONDĚLÍ

Ráno po snídani jsme hráli DOGGO. Nebo jak se to píše. Doggo  je hodně podobné frisbie. Rozdělili jsme se na 2 družstva . Z takových talířů nebo placek jsme udělali 2 kruhy  na každou stranu hracího pole a doprostřed jsme postavili 3 dřevěné kostky na kterých byli vždy 2 hořce na protilehlých stranách. To druhé družstvo se tomu prvnímu snažilo ty kostky shodit a naopak. Když vám to druhé družstvo shodilo tu věž , připočítalo si jeden bod za shození a když byli kostky hořcem nahoru tak další body za hořce. Takhle jsme si zahráli několik her. Po doggo jsme v rámci táborovky hledali písmenka po okolí, které nám dali tajenku kam ,, Černí muži ´´ ukryli našeho přítele Vincenta, který nám poslal dopisy a zářící koule.

Tajenka zněla PODZEMÍ. Odpoledne jsme se tedy vydali do toho podzemí, kde jsme našli  Vincenta jak jsme  předpokládali. Na cestě do podzemí nás doprovázel náš přítel Vladimir (Vítek). Podzemí byl starý náhon na vodu, který už se nepoužíval. Mnozí z nás si mysleli že to jsou vojenské cesty. Když jsme šli podzemím narazili jsme na (kartonové) dveře s okýnkem. Za dveřmi jsme viděli Vincenta  který byl ve vězení a černý muž( Stix) ho tam mučil. Vincent jim ukazoval dopisy a kouli kterou nám poslal. Pak si nás nešťastnou náhodou černý muž všiml, prorazil dveře a mi jsme museli utíkat na povrch. Jenže když jsme se vraceli do tábora, tak jsme potkali dalšího Stixe a museli jsme znovu utíkat. Pak nám Vladimir vysvětlil že Stixové mají schopnost chodit jak na povrch tak do podzemí.

16.7 ÚTERÝ

Dopoledne jsme hráli na ČMUCHANOU. Hledali jsme při tom zápach na stromech, a tím jsme hledali cestu kudy včera černý muž šel  cestou z tábora když nám v noci ukradl koule. Cesta končila u vchodu do podzemí kde jsme včera byli. Dneska jsme dovnitř nešli, protože to bylo moc  ,,NEBEZPEČNÉ. ´´ Odpoledne jsme o odpoledním klidu blbli a na louce mezi týpíčkama jsme dělali hvězdy, mosty, přemety….. Po gymnastice jsme šli do Mařenic nebo jsme někam jeli na kole. V Mařenicích jsme se šli podívat po okolí. Vyšli jsme na takový kopeček a tam si kluci všimli černé pneumatiky od traktoru.

Poněvač  jsme šli s Ondrou S. tak jí klukům pomohl roztlačit a společně jí pustili dolů z kopečka. Pak jsme dalších pár minut blbli dál s tou pneumatikou. Když nás pneumatika omrzela, šli jsme si odpočinout na louku před kostelem. Protože se kostel opravoval, tak si NĚKTEŘÍ z nás si  ,,POVÍDALI´´ se zedníkama. Když jsme si dostatečně odpočinuli, tak jsme se vydali do nedaleké hospody ,, U tří lip´´ kde jsme si koupili zmrzlinu neb pití. Dnešní večer proběhl podobně jako ten včera.

17.7 STŘEDA

Ráno jsme šli na borůvky. Po borůvkách jsme šli zase do podzemí. Ale tentokrát jsme se na povrch zpátky nevrátili. Aby lidé v podzemí nepoznali že jsme površáci museli jsme si koupit za trubičky (naše měna) kníry od Kofoly. K obědu byli LANGOŠE!!!

18.7 ČTVRTEK

Ráno jsme už konečně králi BRANDBALL. Odpoledne jsme se šli vykoupat do Naděje. Před vykoupáním jsme měli štafetový závod. Ešusem jsme lili vodu do kbelíku který držel  člen našeho týmu. Když závod skončil tak jsme konečně mohli skočit do velké nádrže. Bylo to příšerně LEDOVÝ!!! V noci jsme měli taky táborovku. Bylo to SUPER! Lidé v podzemí si všimli že jsme površáci a tak jsme byli hledaní. Na plakátech byli naše fotografie . Plakáty leželi na zemi a u nich byli svíčky které jsme sfoukávali. Nebylo to jednoduché protože tam hlídali strážci. Hra nakonec skončila a mi jsme museli zalehnout do spacáků. Naštěstí jsme si mohli rozdělat oheň v týpíčku.

19.7 PÁTEK

Dneska jsme měli prohlídku s výkladem o řece Naději a o tom náhonu v našem podzemí.  Odpoledne jsme hráli hru s kartonovými šipkami. Bylo to hlavně o náhodě a našemu týmu se moc dobře nevedlo. Nezískali jsme ani jednu svíticí kouli které byli na konci šipkového bludiště. Ale naštěstí jsme alespoň získali pár svíticích trubiček které byli mání také když koule došli. Večer jsme měli zase táborák. Ten kdo chtěl si mohl splnit 200 kroků do tmy za trubičky. Někteří tvrdili že viděli lišku, další že se něco pohlo v roští, a další věci které  si lidi povyprávěli mezi sebou.

20.7 SOBOTA

Ráno jsme hráli všemožné hry na louce za táborem. Např. Doggo, Rugby…….. a  další.

21.7 NEDĚLE

SPACÍ DEN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Konečně!  Mohli jsme spát jak dlouho jsme chtěli. Ale nejvíce mě na dnešku štve že už je polovina tábora za námi! Ach jo toto utíká. Když jsme vstali, tak ten kdo chtěl si mohl vyprat špinavé prádlo. Po prádle jsme měli  ,,Krysí obchod“. Měli jsme nasbírat  co nejvíce ,,slepých krys“, pomocí ,,kanálových „ a ,, smečkových krys“. Tuhle hru vyhráli žlutí, protože Marek nasbíral 109 ,,slepých krys“. Ostatní na tom tak dobře nebyli. Pozdě večer jsme měli noční hru. Šli jsme do lesa a hráli jsme jakoby na schovávanou. Nebylo to lehké se schovat, protože jsme měli být jen 5 kroků od cesty a vedoucí nás hledali  baterkami.

22.7 PONDĚLÍ

Dopoledne jsme hráli GOLF. Měli jsme si najít nějaký klacek, kterým jsme odpalovali tenisák. Nebylo to jednoduché, protože trasa vedla do kopce, z kopce, pískem, do zatáčky, ze zatáčky…Na první místo se nakonec probojovali zelení, na druhém místě se umístili modří, třetí místo obsadili červení a na čtvrtém místě se umístili žlutí. Odpoledne jsme měli VODNÍ BYTVU. Po bitvě jsme si vyráběli masky.

23.7 ÚTERÝ

Dneska jsme měli tu nejlepší snídani za celí tábor. KRUPICOVOU KAŠI. Po snídani jsme po týmech odcházeli na louku za naším táborem abychom si zahráli hru na ,, slepotu“. Měli jsme zavázané oči šátkem a po louce jsme hledali 4 krabice se slovy KRYSA, KŠANDY, DVEŘE A TRPASLÍK. Jeden člen našeho týmu nás navigoval a ostatní hledali. Když jsme našli všechna slova a našli jsme ,, kouzelný nápoj“ , mohli jsme si šátky rozvázat a z naleznutých slov jsme měli složit báseň. Odpoledne jsme hráli kru o to komu nejdéle vydrží oheň. Samozřejmě nám modrým oheň chcípnul hned na začátku, takže jsme zase prohráli. Během této hry jsme hráli další hru. Chytali jsme,, bakterie“ (balonky) v řece.

24.7 STŘEDA

K obědu jsem si na ohni nebo na Stelle vařili GULÁŠ. Měli jsme najít recept a pak jsme získávali suroviny. Když jsme vše potřebné získali mohli jsme začít vařit. Odpoledne jsme hráli různé hry. Večer jsme šli na procházku a hráli jsme na schovku. Vítek (pod vedoucí) nám večer vyprávěl pohádku.

25.7 ČTVRTEK

Zachraňovali jsme Malinu, Ondru, Jindru a Pinguina z vězení, protože nám je včera ,,unesli“ při záchraně Vincenta. Večer jsme pak museli pověsit 44 svíticích koulí na strom, aby rozsvítili podzemí. Nebylo to jednoduché  protože strom hlídali Stixové. Nakonec jsme to vše zvládli a červení vyhráli táborovku. Pak si každý mohl pověsit jednu kouli na strom a tím jsme znovu rozsvítili podzemí. Večer jsme měli nástup před týpíčkama.

26.7 PÁTEK

Ráno přijel kůň na kterém jsme se mohli projet. Jmenoval se Artur a byl za plemeno Hucul. Artur byl velmi tvrdohlaví a proto skoro nikomu nechtěl naklusat. Když se všichni na Arturovi projeli tak ho Anička vzala na vyjížďku.  Každému se na hřbetu tak nádherného, čtyžnohého stvoření líbilo. Tento zážitek mi prohloubil vztah ke koním a ještě víc jsme se těšila na koňský tábor na který jsem měla jet za dva týdny.

27.7 SOBOTA

Odpoledne jsme se šli koupat do nádrže Naděje. Bylo to zase LEDOVÝ!!! Večer jsme balili a měli jsme ZÁVĚREČNÝ OHEN, při kterém jsme poděkovali Evičce a Verče za  dobré vaření a kluci jim věnovali vyřezanou vařečku která se zlomila při předávání. Po ohni nám Vítek  Vyprávěl zase pohádku. S holkama jsme chtěli vydržet celou noc vzhůru ale nějak se nám to nepovedlo. Na návštěvu k nám přišla Anička a pak i Pinguin, který řek : ,, Nějak vám ten oheň nehoří.“ A do našeho ohně nám hodil celou náruč dřeva. Z toho malinkého ohýnku se udělal metrový oheň a chytla nám tráva kolem. Naštěstí pak přiběhl Zdeněk s kýblem vody a náš oheň nám uhasil.

28.7 NEDĚLE

Ráno jsme dobalovali a bourali jsme tábor. Pak jsme vše naskládali do aut a postupně jsme odjížděli.

Tenhle tábor byl jeden byl jeden z mích 6 nejlepší. Táborovka byla suprová, hlídky nebyli strašidelné, písně u táboráku nebyli falešné (teda jak které) a prostředí ve kterém jsme těch 15 dní žili bylo krásné. Tento tábor na Naději mi přinesl NADĚEJI u kamarádů a nové přátele. Dokázala jsem (někdy) ovládat své pocity i když to bylo těžké a změnit vztahy u lidí které jsem neměla moc ráda a zlepšit u těch které ano. Těch 15 dní tam na Naději mi otevřelo oči a dokázala jsem pochopit jak je opravdu důležité mít PŘÁTELE a KAMARÁDY.

Bára

Jméno:
Název:
Váš text:
Kontrola 3+5=: (výsledek je: 8)

hezký
Autor: Kačka Dakoťačka Datum: 23.09.2013
Ahoj, moc hezký článek, Barunko :). Divu, že jsem to přečetla celý :D... Jo, chci popřát Bertičce všechno nejlepší :)

Přátelé
Autor: Anežka 1. Datum: 18.09.2013
Ahoj Báro, moc hezký článek... Máš pravdu, je důležité mít kamarády... Jinak by svět nefungoval tak, jak funguje :)

RE:Přátelé
Autor: Bara Datum: 20.09.2013
diky za pochvalu. zas tak uzasnej ten clanek neni

supeRRRrrrr
Autor: Dáša Datum: 13.09.2013
Doopravdy hustý to jak je to napsaný,ten konec no krása. Gratulace

komentář
Autor: Bara Datum: 04.09.2013
Díky za ty fotky. Dodávají tomu ten správný efekt. :D

Nejbližší akce

Víceboj

 •  

  Podporují nás:


   

   

   

   


  Děkujeme nadačnímu fondu společnosti Veolia, který finančně podpořil naše letošní letní táboření na Naději.

Nejnovější komentáře

 • DRŠMAŠ 2019

  12.01.2019 | Vojťas

  Supr článek, Máťo! Zpáteční cesta stála taky za to. Zvlášť ta hudba, kterou pouštěl strojvůdce za jízdy:-)

 • Seleška

  11.01.2019 | Jura

  Napsala jsi to úžasně.

 • Korálkové činy u Dvořáků

  17.01.2018 | Petr Dvořák

  Dost nepříjemné :D . Takže vlastně taky držíš otužování ;).

 • VÝLET NA TISKÉ SKÁLY

  13.11.2017 | René

  Nejlepší na poslední fotce je ten plakát se mnou při výstupu na Mount Holák :-D Nééé, blábolím, super článek Máťo, Rena

 • Moje 1. výprava s Chippewou

  01.11.2017 | Dáša

  Achjo, to je tak úžasný :D. Hele, ty jsi takovej spisovatel, že to snad ani není možný... Fakt super článek!

 • Moje 1. výprava s Chippewou

  01.11.2017 | Vojta

  Ahoj Máťo, na to se můžeš spolehnout :-)

 • Moje 1. výprava s Chippewou

  01.11.2017 | Matěj

  ahoj Vojto, ten článek byl suprovej. Doufám, že tu hru CLUEDO přineseš i příští výlet!

 • PLESKOTSKÉKLÁNÍ

  04.06.2016 | Malina

  Pěkný článek a ta fotka .... ještě lepší :D

© 2012 - 2019 TOM – CHIPPEWA